Táto stránka používa cookies, pre Váš lepší užívateľský zážitok. Viac informácií
Rozumiem
Hlavná stránka | O nás | Kontakt | Mapa stránky
Spracovanie účtovníctva Personalistika Mzdové účtovníctvo Mzdové poradenstvo Tlačivá a vzory

Najčítanejšie

21 výhod spolupráce s nami

Kontaktné informácie

Delta Partners s.r.o.
Karola Adlera 15
841 02 Bratislava

tel.:00421 905 88 74 52
mail: servis@e-uctovnici.sk

pobočky: Trenčín, Dolný Kubín
eÚčtovníci

Novela o výpočte odvodov pre SZČO

 
Zmena výpočtu odvodov pre SZČO od júla 2013 
 
Každej povinne poistenej SZČO sa od začiatku roka 2013 dotklo niekoľko zmien a tie pokračujú aj od júla 2013. 
 
Na začiatku roka 2013 bola upravená výška maximálneho a minimálneho vymeriavacieho základu do sociálnej poisťovne, následne taktiež  zvýšené minimálne zdravotné odvody. Od júla 2013 samostatne zárobkovo činné osoby sú v zmysle pripravenej legislatívy povinné upraviť výpočet vymeriavacieho základu a to konkretne pripočítaním sociálnych a zdravotných odovodov a 
uplatením nového koeficienta, ktorým sa delí základ dane.

Podľa stanovísk úradov, koeficient sa bude znižovať, v roku 2013 je to zníženie z 2 na 1,9 a v roku 2015 sa predpokladá jeho ďalšie zníženie tesne pod hranicou 1,5. Neznamená to však, že SZČO zaplatia menej na odvodoch. V prepočte si SZČO na základe legislatívy priplatia po júli 2013 36 Eur pri daňovom základe 10-tisíc eur. Pre SZČO je pozitívne, že v roku 2012 neboli povinné platiť povinné odvody, ak nepresiahli príjmy cca 4078 Eura, v od júla 2013 sa sociálne odvody nebudú platiť, ak SZČO bez odpočítania výdavkov nedosiahne príjem 4716 Eur (t.j. 12 násobok minimálneho vymeriavacieho základu 393 Eur)

Od júla si SZČO vypočítajú vymeriavací základ na účely výpočtu sociálnych odvodov ako súčet čiastkového základu dane z príjmov, sociálnych odvodov a zdravotných odvodov vedelený spomenutým koeficientom 1,9.  Ak potrebujete ďalšie informácie prosím napíšte nám a radi Vám poradíme. 

  

Informácie a odborné stanoviská publikované na tejto stránke nie je dovolené kopírovať a ďalej publikovať bez písomného súhlasu autorov a prevádzkováteľa stránky. Informácie publikované na stránke nie sú náhradou služieb a odborného poradenstva poskytovaného so zárukou. Každý užívateľ samostatne a v plnej miere zodpovedá za svoje konanie a uplatnenie zverejnených informácií vo svojej praxi. Prevádzkovateľ stránky a autori materiálov nepreberajú žiadnu zodpovednosť za akékoľvek vzniknuté škody.